Karmnik dla ptaków

Grzesiek

Autor

Podsumowanie:  Potrzebujesz inspiracji do wykonania karmnika dla ptaków? W artykule znajdziesz moją propozycję, którą oczywiście będziesz mógł dopasować pod swoje wymagania. 

Wstęp

Artykuł ten przedstawia propozycję wykonania karmnika dla ptaków. Karmnik został zaprojektowany w taki sposób, aby mogły z niego swobodnie korzystać małe ptaki np. sikorki, natomiast ma uniemożliwiać wyjadanie pokarmu przez większe osobniki jak sroki czy sójki. Prezentowany tu karmnik jest w dużej części wykonany ze sklejki. Aby ograniczyć ilość środków chemicznych zawartych w konstrukcji, dobrym pomysłem jest wykonanie go z litego drewna. Moja realizacja została zabezpieczona jedynie po zewnętrznej stronie olejem, aby wewnątrz pozostawić powierzchnie jak najbardziej naturalną. 

Jak zrobić karmnik dla ptaków – wymiary

Karmniki dla ptaków mogą mieć oczywiście przeróżne kształty i wymiary. Moja propozycja to mały karmnik, dla małych ptaków. Zaletą takiego rozwiązania jest utrudnienie wyjadania pokarmu przez większe ptaki, dla których można zrobić oddzielną konstrukcję. Przedłużony dach zmniejsza ryzyko zamoczenia pokarmu od deszczu i śniegu a także chroni przed wiatrem.

Podstawa karnika to 250mm x 250mm, a pozostałe wymiary znajdują się poniżej.

Wykonanie karmnika

Elementy ciemniejsze na powyższym rysunku wykonane zostały ze sklejki wodoodpornej 18mm, natomiast jaśniejsze to buk 19mmx19mm. Wszystkie połączenie są klejone wikolem a pionowe elementy łączące dach z podstawą dodatkowo wzmocnione kołkami 6mm.

W skrócie wyglądało to tak:

Mocowanie karmnika

Karmnik powinien być zamocowany w taki sposób aby utrudnić dostęp drapieżnikom stwarzającym zagrożenie dla ptaków. Najczęściej dotyczy to kotów. Karmnik montujemy na wysokości co najmniej 150cm. Ja swój, korzystając ze sznurka zawiesiłem dość wysoko. Wiszący karmnik delikatnie się buja, lecz konstrukcja ze sklejki jest dość ciężka, dzięki czemu nie stanowi to większego problemu.

Karmnik w praktyce

W przeciągu ostatnich kilku dni zauważyłem sójki które próbowały skorzystać z tej stołówki lecz bez powodzenia. Dla mniejszych jak sikorki, wymiary sprawdziły się idealnie. Jest to natomiast na tyle mały karmnik, że w środku mieści się jednocześnie ok 4 osobników.

Jak dokarmiać ptaki zimą

Niema sensu kopiować danych zawartych w zasobach Internetu, więc podam jedynie link do strony Lasów Państwowych, na której znajdują się wyczerpujące informacje w tym zakresie.

Jak dokarmiać ptaki

Ciekawe? Chcesz więcej?

Ten newsletter to przede wszystkim dostęp do dodatkowych, niepublikowanych zasobów, a tylko przy okazji służy do powiadamiania o nowych artykułach.

Zawsze wolny od spamu!

Będzie źle, to mnie poinformujesz. Nie poprawi się, to zrezygnujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *