Przejdź do treści

KKZ Stolarz

Grzesiek

Autor

Podsumowanie: Czy warto korzystać z Kwalifikowanych Kursów Zawodowych, np. KKZ Stolarz?

Moim zdaniem jest to super rozwiązanie, jeśli możesz poświęcić na to wymaganą ilość czasu.

 

Co to jest KKZ?

Kwalifikacyjne kursy zawodowe to forma kształcenia umożliwiająca podniesienie swoich kwalifikacji oraz zdobycie nowego zawodu. Kurs prowadzony jest według programu nauczania uwzględniającego podstawę programową kształcenia w danej kwalifikacji. W moim przypadku był to kurs A.13 Wytwarzanie wyrobów stolarskich.

Kto może być uczestnikiem KKZ?

W zasadzie każdy może skorzystać z takich kursów, a jedynymi warunki są ukończenie szkoły podstawowej oraz 18 roku życia.

Co daje KKZ, kurs stolarstwa?

Po ukończeniu kwalifikowanego kursu otrzymujemy możliwość przystąpienia do egzaminu potwierdzającego nasze kwalifikacje. Egzamin jest przeprowadzany przez okręgową komisję egzaminacyjną. Zdanie egzaminu potwierdza zdobyte kwalifikacje w zawodzie oraz daje prawo do wykonywania zawodu w zakresie posiadanej kwalifikacji.

Egzamin na stolarza składał się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Teoretyczna część odbyła się w formie testu, natomiast praktyczna polegała na wykonaniu na stolarni przedmiotu zgodnie z otrzymanym projektem. W moim przypadku był to wieszak na ubrania z półką. Na egzaminie wszystkie materiały były wstępnie przygotowane, należało je odpowiednio dociąć, wytrasować, powiercić, oszlifować i skleić. Kluczowe jest wykonanie prawidłowo elementów, które podlegają ocenie. Jeżeli jakiś wymiar nie podlega ocenie to nie istotne jest, że wyszło nam niezgodnie z projektem.

Rekrutacja na kurs A.13 KKZ stolarz

Rekrutacja w moim przypadku nie była skomplikowana. Do szkoły miałem dość daleko, ale bez problemy wszystkie dokumenty załatwiłem mailowo. Na jednym z pierwszych zjazdów uiściłem opłatę wpisową, za identyfikator i ubezpieczenie. W sumie chyba 140 zł, i to w zasadzie cały koszt szkoły (w moim przypadku wielokrotnie więcej wydałem na dojazdy).

Harmonogram kursu

W każdym miesiącu zajęcia odbywały się w dwa weekendy (sporadycznie w trzy). Zazwyczaj w sobotę była cały dzień teoria a w niedziele cały dzień praktyka na stolarni.

Dlaczego KKZ?

Kurs KKZ jest fantastyczną sprawą na pierwszy ogień. Jego ogromną zaletą jest fakt, iż praktycznie za darmo spędzisz wiele godzin na stolarni oraz wykładach teoretycznych. Niestety ta sama cecha jest wadą, tzn. spędzisz dużo czasu na zajęciach. Weekendy kiedy są zjazdy, w zasadzie całkowicie wyjęte z życia. Jeśli masz jakieś inne obowiązki czy rodzinę to faktycznie jest to ciężko połączyć.

Cena kursów KKZ również jednocześnie stanowi wadę i zaletę. Fakt, iż są darmowe jest ogromną zaletą, ale z drugiej strony była dużą wadą motywacyjną. Spora grupa osób, zrezygnowała z uczęszczania w trakcie kursu. Myślę, że jak zajęcia by były opłacone to by się jakoś zmobilizowali, aby ukończyć kurs w całości.

Ile trwa KKZ dla stolarzy?

Kurs A.13 Wytwarzanie wyrobów stolarskich trwało 3 semestry. Jak wcześniej pisałem zjazdy odbywały się najczęściej dwa razy (dwa weekendy) w miesiącu.

KKZ Stolarz

W ciągu 3 semestrów na zajęciach przewinęła się masa wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej. Duża część wiedzy z zakresu kursu znajduje się w opracowaniach ogólnodostępnych w Internecie. Dokumenty te zostały przygotowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i wydane przez Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy – Radom.  Oto lista dokumentów:

      1. „Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska” 742[01].O1.01 – Joanna Stępień,
      2. „Określanie właściwości drewna” 742[01]O1.02 – Włodzimierz Talarkiewicz,
      3. „Charakteryzowanie materiałów drzewnych i pomocniczych” 742[01].O1.03 – Joanna Stępień,
      4. „Magazynowanie, składowanie oraz transport materiałów i wyrobów stolarskich” 742[01].O1.04 – Joanna Stępień,
      5. „Posługiwanie się dokumentacją techniczną” 724[01].O1.05 – Bogusław Szumilas,
      6. „Wykonywanie ręcznej obróbki drewna i tworzyw drzewnych” 742[01]Z1.01 – Bogusław Szumilas,
      7. „Wykonywanie maszynowej obróbki drewna i tworzyw drzewnych” 742[01].Z1.02 – Łukasz Styczyński,
      8. „Obsługa obrabiarek CNC do drewna” 742[01].Z1.03 – Joanna Stępień,
      9. „Wykonywanie połączeń stolarskich” 742[01].Z2.01 – Łukasz Styczyński,
      10. „Klejenie i oklejanie elementów z drewna i tworzyw drzewnych” 742[01].Z2.02 – Janusz Tokarski,
      11. „Wykończanie powierzchni drewna” 742[01].Z2.03 – Mirosław Dziedzicki,
      12. „Wytwarzanie mebli” 742[01].Z2.04 – Janusz Tokarski,
      13. „Wytwarzanie wyrobów stolarki budowlanej” 742[01].Z2.05 – Bogusław Szumilas,
      14. „Organizowanie produkcji wyrobów stolarskich” 742[01].Z2.06 – Janusz Tokarski,
      15. „Wykonywanie konserwacji drewna i tworzyw drzewnych” 742[01].Z3.01 – Janusz Tokarski,
      16. „Wykonywanie napraw i renowacji wyrobów stolarskich” 742[01].Z3.02 – Bogusław Szumilas,
      17. „Suszenie drewna” 742[01].Z4.01 – Bogusław Szumilas,
      18. „Prowadzenie hydrotermicznej obróbki drewna” 742[01].Z4.02 – Łukasz Szałas,
      19. „Wykonywanie plastycznej obróbki drewna” 742[01].Z4.03” – Janusz Tokarski.

 

Gdyby były problemy z odnalezieniem tych dokumentów w sieci proszę o info to postaram się je wówczas jakoś udostępnić.

W moim przypadku większość zajęć teoretycznych prowadziła Pani mgr Halina Nowak. Przemiła osoba, ze sporą ilością wiedzy teoretycznej jak i praktycznej.

KKZ Warszawa

Kursy KKZ odbywają się w wielu miastach. W sumie do Warszawy miałbym najbliżej, ale tak się złożyło, że uczęszczałem na kurs KKZ do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mińsku Mazowieckim (https://ckziumm.edu.pl/). Gdyby czas na to pozwolił to na pewno skorzystałbym z kolejnych kursów w tej formie.

W Warszawie kurs KKZ stolarz można zrobić na ulicy Mińskiej.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Ten newsletter to przede wszystkim dostęp do dodatkowych, niepublikowanych zasobów, a tylko przy okazji służy do powiadamiania o nowych artykułach.

Zawsze wolny od spamu!

Będzie źle, to mnie poinformujesz. Nie poprawi się, to zrezygnujesz.

4 komentarze do “KKZ Stolarz”

  1. cześć, jak wykorzystujesz wiedzę/praktykę po tym kursie? udało Ci się zorganizować warsztat stolarski, świadczysz usługi czy bardziej to było „dla siebie”?

    1. usług jeszcze nie, potrzeba trochę zainwestować w sprzęt więc obecnie jedynie drobne prace po znajomych i dla siebie. Zdecydowanie aby świadczone usługi po kursie KKZ były dobrej jakości potrzeba trochę praktyki albo u kogoś albo trzeba uczyć się na własnych błędach.

      1. Witam. Planuję zapisać się od stycznia na kkz stolarz w Mińsku Mazowieckim. W Warszawie brak wolnych miejsc. Czy na takim kursie można osiągnąć większą wiedzę praktyczna? Poziom szkolenia jest na dobrym poziomie? Chciałbym podjąć w przyszłości pracę w sektorze budowy domów z drewna więc ten kurs traktuje w ramach poszerzenia wiedzy podstawowej pozwalającej zachęcić pracodawcę potencjalnego do zatrudnienia i dalszej nauki. Pozdrawiam

        1. Trudno ocenić czy „większą” wiedzę praktyczną. Pytanie od czego większą. Jeżeli chodzi o praktykę to jest dużo godzin na stolarni, natomiast sprzęt oraz wykonywane prace raczej związane są z mniejszymi konstrukcjami, bardziej meble. W zależności od prowadzącego są prace typowo w drewnie ale można trafić też na zajęcia w płycie meblowej (ja akurat takich nie miałem). Warto mieć też jakiś swój pomysł na wykonanie czegoś, wówczas można przynieść materiał i na zajęciach pod okiem fachowców wykonywać.

          Jest też masa teorii która Napewno przyda się przy obróbce drewna zarówno w meblarstwie jak i większych konstrukcjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *