Przejdź do treści

Krzesło z numerkiem

Grzesiek

Autor

Podsumowanie: Do dnia dzisiejszego nieudało mi się ustalić historii tego krzesła. Gdzie było wykorzystywane takie krzesło z numerkiem? W kinie, teatrze w domu kultury? Jeżeli masz jakiś pomysł co do pochodzenia tego mebelka, proszę odezwij się.

Wstęp

Wpadło w moje ręce do renowacji krzesełko. Ponieważ nigdy wcześniej nie zajmowałem się takim ani nawet podobnym, bardzo chętnie przystąpiłem do jego renowacji.

Stan przed renowacją

Nie wiem jak Ty, ale ja jak robię coś dla siebie, to czasem idę na skróty pomijając nierzadko ważne elementy pracy. Tak było w tym przypadku. Na pewno można było jeszcze poprawić mebelek w kilku miejscach, co bezwzględnie bym zrobił gdyby praca była dla kogoś. Tak czy siak początkowo krzesełko wyglądało następująco:

przed renowacją
numerek przed renowacją

Czyszczenie starej powłoki

Przed przystąpieniem do czyszczenia dokonałem demontażu niektórych elementów. Spodziewałem się problemów z elementami klejonymi, natomiast byłem przekonany iż śrubeczki rozkręcę bez problemu. W efekcie było dokładnie odwrotnie, klej trzymał dość słabo natomiast śrubki były całkowicie nieruchome a jeżeli udało mi się je namówić do współpracy do pękały w połowie. 
Brązowa farba którą ktoś „zabezpieczył” przed zniszczeniem mebelek bardzo ładnie schodziła przy pomocy cyklin oraz żelu do powłok i stalowej wełny.

Drobne naprawy

W kilku miejscach drewno miało dziury po gwoździach i starych naprawach. Ponieważ były to małe otwory postanowiłem je zaszpachlować. Podłokietniki natomiast były mocno sfatygowane i aby przywrócić ich pierwotny wygląd zostały ponownie przefrezowane.

Składanie krzesełka

W tym etapie niebyło większych problemów choć gdybym pod ręką miał więcej długich ścisków poszło by sprawniej. Krzesło z numerkiem ponownie poskładane w całość.

krzesło z numerkiem klejenie

Wykończenie

Po sklejeniu krzesło zostało pociągnięte bardzo delikatnie bejcą spirytusową w proszku (Gualtiero Meazza), którą przygotowałem z mieszanki kolorów (jasny orzech oraz żółty). Ponieważ nasze krzesło z numerkiem miało stać na tarasie, gdzie będzie narażone na różne czynniki zewnętrzne postanowiłem zabezpieczyć je lakierem poliuretanowym 623-0001 Heidelberg.

Efekt końcowy

Prace nad krzesełkiem wykonywałem w tak zwanym międzyczasie przez dwa tygodnie, co pozwoliło doprowadzić je do następującego stanu.

krzesło z numerem - po renowacji
krzesło z numerem - po renowacji
krzesło z numerem - po renowacji
krzesło z numerem - po renowacji

Jeszcze raz proszę, odezwij się do mnie jeśli masz jakieś informacje co do pochodzenia takiego krzesła.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Ten newsletter to przede wszystkim dostęp do dodatkowych, niepublikowanych zasobów, a tylko przy okazji służy do powiadamiania o nowych artykułach.

Zawsze wolny od spamu!

Będzie źle, to mnie poinformujesz. Nie poprawi się, to zrezygnujesz.

1 komentarz do “Krzesło z numerkiem”

  1. Twoje mistrzostwo w renowacji krzeseł jest niewątpliwe. Z pewnością ten konkretny mebelek z numerkiem przeszedł niesamowitą przemianę. Cieszę się, że podzieliłeś się procesem, jak go odnowiłeś. Szczegóły, jakie podałeś, są niezmiernie przydatne dla każdego, kto chciałby spróbować czegoś podobnego. Co do pochodzenia krzesła, mam pewną teorię. Wydaje mi się, że to krzesło może pochodzić z jakiejś sali konferencyjnej lub auli wykładowej. Wiele takich miejsc używało kiedyś krzeseł z numerami, aby ułatwić organizację i zarządzanie przestrzenią. Numer mógł pomóc w układaniu krzeseł w odpowiedniej kolejności lub odnalezieniu konkretnego miejsca na dużym wydarzeniu. Numeracja krzeseł mogła również ułatwiać pracę ekipie sprzątającej. Na przykład, jeżeli krzesła zostałyby rozrzucone po dużym wydarzeniu, numerki pomagałyby w szybkim uporządkowaniu ich z powrotem. Jednakże to tylko moje przypuszczenia. Byłoby ciekawe, gdyby ktoś z czytelników posiadał więcej informacji na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *