Przejdź do treści
Baner - Milescraft

Połączenia kieszeniowe Milescraft PocketJig300

Grzesiek

Autor

Podsumowanie: Do połączeń kieszeniowych możesz użyć różnych wkrętów lecz jest duże prawdopodobieństwo, iż odbije się to na jego jakości. Z uwagi na cenę warto szukać dobrego zamiennika dla wkrętów z zestawu Milescraft PocketJig300.

Wstęp

Artykuł ten nie ma na celu wskazania lepszej czy gorszej marki a jedynie pokazanie iż awaryjnie można użyć innego typu wkrętu. Aby nie trzeba było tego robić, znajdziesz tu informacje jak wybrać odpowiednie dla Ciebie wkręty.

Jakie firmy – połączenia kieszeniowe.

Jest co najmniej kilka firm oferujących przyrządy do wykonywania połączeń kieszeniowych. Należą do nich:

 

Oferują one od prostych zestawów po bardzo rozbudowane, lecz w dzisiejszym artykule skupimy się na rozróżnieniu ze względu na grubość łączonego materiału:

  1. od 12mm do 38mm,
  2. powyżej 38mm.

 

Każdy z powyżej wymienionych producentów oferuje rozwiązania dla łączonego materiału o grubości 38mm i mniejszej. Dla drugiej grupy czyli łączony materiał powyżej 38mm grubości znalazłem ofertę jedynie w Kreg oraz Milescraft. Osobiście posiadam jedną z prostrzych wersji rozwiązania Milescraft i nie sądze aby odpowiednik Kreg posiadał jakieś istotne różnice.

Różnice między wkrętami

Pamiętaj, że zarówno same urządzenia jak i wkręty dla wersji powyżej 38mm są oznaczone jako HD (Heavy-Duty). Dla początkujących oznaczenia mogą być mylące czego sam doświadczyłem zamawiając nie takie wkręty jak chciałem.

Wkręty dla połączeń poniżej 38mm posiadają różne długości a średnica łba to 9 lub 9,5 mm, natomiast wkręt dla połączeń powyżej 38mm czyli HD, dostępne są w jednej długości 64mm o średnicy łba 12mm. W zależności od producenta różnią się też gniazdem, Milescraft (torx) a Kreg (Robertson) lecz w obu przypadkach łby wkrętów są proste / podkładkowe.

Czy można stosować inne wkręty?

Dla rozwiązania poniżej 38mm jest dostępny test wykorzystania różnych typów wkrętów, w którym najlepiej wypadają wkręty SPAX (link). Ponieważ czekałem na dostawę wkrętów HD postanowiłem sprawdzić czy znajdę pod ręką jakieś zamienniki aby nie zatrzymywać swojej pracy.

Okazało się dość kłopotliwe znalezienie podobnych wkrętów z łbem 12mm. Jedyne wkręty jakie miałem do dyspozycji to:

  1. Kreg 64 mm
  2. Wkręt-met KMWHT 6×80
  3. oraz kilka sztuk Milescraft HD 64mm na których dostawę oczekiwałem.
Milescraft-wkrety

Zarówno 1 jak 2 nie są stworzone do rozwiązania w którym je chciałem wykorzystać. Posiadane przeze mnie wkręty Kreg 64mm to właśnie te zakupione kiedyś przez pomyłkę. Są przeznaczone do połączeń kieszeniowych lecz tych mniejszych (do 38mm). W związku z czym oprócz tego, że są cieńsze to mają mniejszy łeb (9mm).

Dwójka to KMWHT, wkręt jest nieco dłuższy (80mm) od typowych wkrętów HD do połączeń kieszeniowych (64mm), posiada łeb stożkowy (12mm) gdzie w HD jest również 12mm lecz płaski.

Powyższe dwie propozycję chciałem przyrównać do typowych wkrętów HD 64mm aby dowiedzieć się czy czekać na dostawę czy pracować dalej innymi wkrętami.

Test wykonałem analogicznie jak w umieszczonym wcześniej linku. W moim szybkim doświadczeniu najgorszym ogniwem okazała się słaba głowa.

Czy płaski łeb czy stożkowy?

Płaski łeb o rozmiarach dopasowanych do otworu jest kluczowy dla jakości połączenia. Wkręt Kreg którego użyłem miał łeb płaski lecz o średnicy mniejszej o 3mm od wywierconego otworu. Wkręt-met niby miał łeb o średnicy 12mm lecz niestety stożkowy. W porównaniu z typowym HD 64mm obie propozycje nie miały szans. W obu przypadkach drewno zostało przeciągnięte przez łeb wkręta.

Milescraft-Kreg
Klimas-Milescraft

Na zakończenie?

Najgorzej wypadł wkręt Kreg, później Wkręt-met no i oczywiście najlepiej typowy dla tego rozwiązania wkręt z zestawu Milescraft PocketJig300. Różnica była spora lecz muszę przyznać, że w kilku mniej istotnych miejscach użyłem „przegranych” wkrętów jako zamienniki. Ponieważ wkręty Kreg miały istotnie mniejszy łeb musiałem uważać podczas wkręcania by nie dociągać za mocno, ponieważ wkręt potrafił przejść na wylot. Uniemożliwiało to mocne dociągnięcie łączonego materiału. Wkręty Wkręt-met pomimo stożkowego łba podczas wkręcania nie rozrywały drewna i spokojnie wkrętarką mogłem pracować na pełną moc. W niektórych miejsca natomiast były one za długie i wówczas wkręcałem delikatniej Kregi.

Masz jakieś typy wkrętów, które można wykorzystać jako zamienniki? Pisz w komentarzach.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Ten newsletter to przede wszystkim dostęp do dodatkowych, niepublikowanych zasobów, a tylko przy okazji służy do powiadamiania o nowych artykułach.

Zawsze wolny od spamu!

Będzie źle, to mnie poinformujesz. Nie poprawi się, to zrezygnujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *