Przejdź do treści

Skrzynka na płyty winylowe

Grzesiek

Autor

Podsumowanie: Jeżeli się zastanawiasz, jak może być wykonana drewniana skrzynka na płyty winylowe, to niniejszy wpis będzie dla Ciebie inspiracją.

Wstęp

Artykuł ten zawiera opis wykonania skrzynki na płyty winylowe. Skrzynka w celu łatwego przesuwania posiada od spodu ukryte kółka. Całość wykonana ze sklejki a następnie z wierzchniej strony fornirowana.  

Gdzie kupić skrzynkę na płyty winylowe?

Jest kilka propozycji w zasobach Internetu, gdzie można nabyć gotową skrzynkę na winyle, lecz chciałbym Cię namówić do wykonania jej własnoręcznie. Cały proces nie jest zbyt skomplikowany a analizując mój projekt możesz spokojnie go jeszcze uprościć.

Wymiary skrzynki na winyle

Wymiary poszczególnych elementów oznaczyłem na poniższych rysunkach. Wewnętrzna część skrzynki jest o wymiarach 320mm x 320mm i głębokości 250mm. Na całkowitą wysokość skrzynki składa się jeszcze grubość dna (20mm), przestrzeń pod spodem na kółka (50mm) oraz ok 20mm na wystające kółka, czyli łącznie ok. 340mm z kółkami.

Jak kleić skrzynkę?

Istnieje oczywiście wiele możliwości połączeń, które można zastosować w takim prostym projekcie. Do wykonania skrzynki nie chciałem używać żadnych wkrętów a jednocześnie z uwagi na to, iż płyty winylowe same w sobie sporo ważą postanowiłem zastosować pewne połączenie. W tym celu elementy zostały odpowiednio wyfrezowane i następnie klejone wikolem.

Wykonanie drewnianej skrzynki na płyty winylowe:

  • Przygotowanie projektu

Projekt został wykonany w aplikacji Skechup 2017 i przedstawiona w nim skrzynka posiada boki równej długości. W moim egzemplarzu podczas frezowania boków pomyliłem formatki i ostateczny wymiar nie jest idealnym kwadratem.

  • Wycięcie formatek

Jako materiał została wykorzystana sklejka. Boki wykonałem ze sklejki 12mm a dno z 20mm. Zastosowanie takich grubości sklejki spowodowało, że ostatecznie skrzynka jest bardzo stabilna, lecz stosunkowo ciężka. Na pewno można ją „odchudzić” np. boki do 9mm a dno do 12mm i tylko w miejscu, gdzie są kółka pozostawić 20mm.

Cięcie
  • Frezowanie

W tym wypadku użyłem mini frezarki Proxxon MP 400. Dlaczego? A dlaczego nie? Jest to małe urządzenie do drobnych prac, ale poradziło sobie bez problemu (choć frezowanie wykonywałem na kilka razy). Zaprojektowany w bocznej ściance wpust 6mm wykonałem frezem 6,5mm.

Wpust 20mm w którym umieszczone zostało dno wykonałem tym samym frezem na kilka razy.

Po wyfrezowaniu wpustów wyciąłem jeszcze otwory na rączki służące do przenoszenia skrzynki.

  • Klejenie

Przygotowane elementy zostały sklejone a dzięki wyfrezowaniu wpustów ładnie i prosto się poskładały w całość.

  • Fornirowanie

Ten etap w zasadzie można pominąć, lecz w moim przypadku chciałem ukryć widoczne na bokach elementy sklejki. Fornir klejony tradycyjnie na klej kostny.

fornirowanie
  • Bejcowanie

W kolejnym kroku skrzynka została przeszlifowana i zabejcowana kolorem jasny orzech. Do tego celu użyłem włoskiej bejcy spirytusowej Colorantii.

  • Lakierowanie

Ostatnim punktem było lakierowanie. Aby produkt był odporny na uszkodzenia mechaniczne użyłem lakieru dddd. Lakier nakładany pędzelkiem dwa razy oczywiście po pierwszym malowaniu przeszlifowany.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Ten newsletter to przede wszystkim dostęp do dodatkowych, niepublikowanych zasobów, a tylko przy okazji służy do powiadamiania o nowych artykułach.

Zawsze wolny od spamu!

Będzie źle, to mnie poinformujesz. Nie poprawi się, to zrezygnujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *