Przejdź do treści

Warsztaty renowacji mebli w Warszawie

Grzesiek

Autor

Podsumowanie: Z całego serca polecam warsztaty renowacji mebli w Warszawie Starych Mebli Czar.

Wstęp

W tym artykule opiszę kilka podstawowych elementów związanych z renowacją mebli. Wiedza ta będzie systematycznie uszczegóławiana w kolejnych artykułach. Sam temat renowacji mebli jest tak obszerny, że nie sposób opisać go w jednym wpisie. Dla każdego z poniżej wymienionych zagadnień należy zgłębić swą wiedze przed przystąpieniem do swojej pierwszej renowacji, czy to za pomocą blogów czy filmów na youtubie. Jeżeli jesteś mieszkańcem stolicy lub okolic polecam Ci wskazane tu warsztaty renowacji mebli w Warszawie. Jeżeli masz doświadczenia z innymi miejscami gdzie odbywają się tego typu zajęcia i warto je polecić napisz to poniżej w komentarzach.  

1. Co to jest renowacja mebli?

Renowacja mebli polega na wykonaniu prac, które prowadzą do przywrócenia dawnego stanu mebla. Coraz częściej jednak renowacją nazywa się każdą formę odświeżenia mebla bez względu na to czy po jej wykonaniu mebel wygląda identycznie jak przed laty czy jest przemalowany kolorowymi farbami lub ma zmienioną konstrukcję i wygląda raczej jak mebel z przyszłości. 

2. Po co odnawiać meble?

Jest wiele powodów, dla których próbujemy przywrócić dawny blask starym meblom. Do niektórych mamy sentyment, związane są z naszym dzieciństwem lub rodzinną historią. Niektórzy po prostu lubią stare klimaty, trafia do nich gust dawnych projektantów oraz jakość takich mebli. Można również wyjść z założenia, że taki stary mebel będący po wielu latach w niezłym stanie został dobrze przetestowany w praktyce. Wszystko co miało się w nim popsuć się popsuło i teraz można to naprawić a pozostałe elementy, skoro przeżyły kilkadziesiąt lat to jest duża szansa, że posłużą jeszcze drugie tyle.

3. Czy renowacja się opłaca?

Każdy niestety musi sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. Sam koszt renowacji zależy od wielu czynników takich jak obecny stan mebla, rodzaj, budowa. W efekcie końcowym dla jednego wydać 1000 zł na renowacje komody będzie dużo a dla drugiego mało.

Jeżeli popatrzymy na renowację od strony wykonania usługi to na pewno przy małym doświadczeniu ciężko wycenić prawidłowo takie prace. Nawet doświadczeni renowatorzy potrafią się przeliczyć i natknąć podczas renowacji na problemy, których wcześniej nie przewidzieli.

Sama praca jest bardzo czasochłonna, a to kosztuje. Do kosztów należy również doliczyć materiały i urządzenia wykorzystywane podczas renowacji. Lepiej lub gorzej, ale na pewno jesteście w stanie wykonać takie prace samemu w domu. Nie potrzeba zaawansowanych technologicznie sprzętów natomiast ważniejsza staje się tu wiedza. Z każdym kolejnym meblem nabierzecie doświadczenia i będzie szło wam coraz lepiej i coraz szybciej.

4. Etapy prac

Tak pokrótce i w sporym uproszczeniu poniżej spisałem etapy prac, które występują u mnie podczas wykonywania prac związanych z odnawianiem mebli:

  • Ocena stanu mebla,
  • Demontaż,
  • Usuwanie starych powłok,
  • Naprawa uszkodzonych elementów,
  • Szlifowanie,
  • Barwienie,
  • Zabezpieczenie.

Ocena stanu mebla

W pierwszej kolejności należy dokładnie obejrzeć mebel z każdej strony i zastanowić się co jest do zrobienia. Nie wszystko trzeba poprawiać. Niektóre uszkodzenia mogą pokazywać historię mebla, dawać informacje, iż swoje już przeżył. Na tym etapie należy się zastanowić, czy mamy wszystkie materiały, które będą potrzebne do renowacji takie jak odpowiedniego koloru bejce, forniry czy lakiery.

Demontaż

Dużo łatwiej i dokładniej będzie można wykonać wszystkie prace, jeżeli mebel będzie rozłożony na poszczególne elementy, oraz zdjęte będą wszystkie okucia. Należy jednak rozważyć czy warto się mordować z rozbijaniem mocno sklejonej nogi w krześle, co może skutkować uszkodzeniami materiału. Lepszym rozwiązaniem może być częściowe rozłożenie, natomiast trzeba pamiętać, iż zakamarki przy łączeniach elementów będą utrudniać pracę na każdym dalszym etapie, zarówno przy czyszczeniu, szlifowaniu, bejcowaniu czy lakierowaniu.

Usuwanie starych powłok

W większości przypadków zajdzie konieczność usunięcia starej powłoki barwiącej i wykończeniowej takiej jak lakier czy politura. Do pomocy przy usuwaniu powłok możemy wykorzystać kilka różnych sposobów, a najpopularniejsze to:

  • Cyklina
  • Żel + wata stalowa
  • Opalarka

 

Cyklina – Bardzo efektywny sposób ściągania (skrobania) powłoki, dobrze nadający się do usuwania starego lakieru. Kilkoma pociągnięciami możemy zeskrobać powłokę do żywego drewna. Nawet jeśli planujemy szlifować elementy mebla papierem ściernym warto wcześniej lakier zedrzeć cykliną, wówczas papier ścierny nie będzie się tak szybko zapychał.

Żel do usuwania starych powłok – Powłoki posmarowane żelem różnie się zachowują. Jest to uzależnione od samej powłoki jak i ilości użytego żelu. Jeżeli po kilku minutach od użycia, żel wysycha to następnie dobrze czyści się mebel watą stalową. W przypadku gdy żel z powłoką tworzy warstwę galaretowatej papki dobrze jest przynajmniej częściowo zdjąć ją jakimś skrobakiem a dopiero w kolejnym kroku użyć waty stalowej. Dzięki temu wata nie będzie się tak szybko zapychać.

Opalarka – W przypadku mebli pokrytych grubą warstwą mocnych lakierów (np. chemoutwardzalnych) samą cykliną nic nie zwojujemy a żel może jedynie minimalnie zmiękczyć warstwę lakieru. Praca cykliną lub żelem będzie bardzo czasochłonna i kosztowna. Przy tego typu lakierach skorzystać z opalarki i szpachelki. Podgrzanie lakieru spowoduje, iż zacznie on ładnie odchodzić, najczęściej pod wpływem działania szpachelką zaczyna pękać. Na koniec warto jeszcze przeszlifować powierzchnię papierem ściernym pamiętając, iż w przypadku elementów fornirowanych można dość szybko przetrzeć cienką warstwę forniru. Najczęściej takie wypadki zdarzają się na brzegach elementów.

Naprawa uszkodzonych elementów

Po oczyszczeniu elementów mebla ze starych powłok przystępujemy do naprawy uszkodzeń. Najczęściej występuje tu:

  • Klejenie
  • Uzupełnianie forniru
  • Wypełnianie ubytków

 

Klejenie – Zdarza się, iż z biegiem lat powstały w meblu pęknięcia, które należy teraz skleić. Często taki widok można zauważyć w giętych krzesłach, gdzie najbardziej wygięte elementy lubią pękać. Kleimy je klejem wikolowym.

Uzupełnienie forniru – Jeżeli mebel jest fornirowany należy uzupełnić ubytki forniru lub w przypadku dużych uszkodzeń na danym elemencie wymienić go na nowy. Do małych wstawek możemy użyć kleju wikolowego natomiast większe prace należy wykonać zgodnie z dawnymi metodami na klej kostny.

Szpachla / pałeczki szelakowe – Do uzupełnienia drobnych ubytków możemy użyć szpachli lub pałeczek szelakowych. Pałeczki są twarde dzięki czemu możemy przy ich pomocy uzupełnić braki na rogach i kantach. Zarówno szpachlę jak i pałeczki możemy użyć do uzupełnienia dziur po kornikach. Jeżeli są one dość duże można również uzupełnić je poprzez wklejenie wykałaczek. Większe powierzchnie należy jednak uzupełniać litym drewnem lub fornirem.

Szlifowanie

Po wykonaniu wszystkich prac należy elementy mebla dokładnie przeszlifować drobnym papierem, pamiętając, iż wszelkie prace staramy się prowadzić zgodnie z usłojeniem drewna.

Barwienie

Przed ostatecznym wykończeniem lakierem czy politurą możemy dokonać zmiany wybarwienia drewna. Możemy tego dokonać bejcą. Są oczywiście gotowe bejce w postaci płynnej, ale najbardziej uniwersalnym sposobem będzie posiadanie bejcy w proszku (wodnej lub alkoholowej). Wówczas możemy łatwo zmieniać odcień bejcy i przygotować jej odpowiednią ilość.

Zabezpieczenie

Ostatnim etapem będzie zabezpieczenie naszego mebla lakierem, olejem woskiem czy politurą. Preparaty te maja różne właściwości, gdzie jedną z kluczowych będzie odporność na uszkodzenia. W przypadku wykańczania stołu szczególnie takiego który będzie intensywnie wykorzystywany, warto rozważyć zastosowanie wytrzymałej powłoki w postaci lakieru odpornego na alkohol i wysokie temperatury. Pamiętać jednak należy, że jednak najbardziej szlachetnym wykończeniem mebla jest politura, która niestety jest dość mało odporna na czynniki zewnętrzne typu woda, alkohol czy temperatura.

5. Co potrzebne

Najważniejszy potrzebny element do przeprowadzenia renowacji mebla to chęci. Jest to praca czasochłonna i dość brudna. Należy mieć kawałek przestrzeni, gdzie można kurzyć i nikomu nie będą przeszkadzały „zapachy” z różnych środków chemicznych.

Z narzędzi często przydatne są: cykliny, papier ścierny, żel do usuwania powłok, wata stalowa, klej wikol i klej kostny, ściski stolarskie, fornir, bejca, opalarka, lakier.

6. Jak nauczyć się renowacji mebli

Całkiem samemu może być ciężko, pomimo iż w zasobach internetu można znaleźć sporo informacji. Niestety na początku problematyczne jest wybranie tych wartościowych.

W celu zgłębienia wiedzy na temat renowacji mebli postanowiłem, iż wezmę udział w jakimś kursie, szkoleniu czy warsztatach. Po przewertowaniu Internetu padło na warsztaty renowacji mebli w Pracowni Renowacji Mebli – Starych Mebli Czar.

7. Warsztaty renowacji mebli w Warszawie

Zajęcia były weekendowe i należało przyjść ze swoim
mebelkiem. Udało mi się na szybkości zorganizować stolik pod radio jak się
okazało w całkiem niezłym stanie.

Warsztaty renowacji mebli w Warszawie - Stolik przed

Warsztaty renowacji mebli w Warszawie – Stolik przed

Na początku zajęć przy kawce posłuchaliśmy trochę teorii związanej z renowacją oraz politurowaniem. Następnie kilka zdań o mebelkach, które zostały przyniesione na warsztaty i do pracy. Przekrój prac był różnorodny w zależności od posiadanego mebla, a były krzesła gięte oraz fornirowane stoły i szafki.

Ja z moim stolikiem miałem stosunkowo mało pracy. Nie musiałem robić żadnych prac związanych z demontażem. Przy pomocy stalowej waty, żelu do usuwania starych powłok i papieru ściernego udało się przygotować stolik to prac wykończeniowych. Fornirem orzechowym zostały uzupełnione miejsca, gdzie brakowało okleiny, a wszystko oczywiście na klej kostny. Ostatnim etapem było politurowanie, choć wykonane w uproszczonej wersji to efekt był wyśmienity.

Warsztaty renowacji mebli w Warszawie - Stolik po

Warsztaty renowacji mebli w Warszawie – Stolik po

Zajęcia odbywały się w pracowni w klimatycznym miejscu na warszawskiej Pradze i prowadzone były przez trzy osoby. W ich trakcie można było uzyskać odpowiedź na każde pytanie związane z renowacją mebli, dzięki czemu w szybki sposób dało się uzupełnić wiedze udostępnioną na stronie Starych Mebli Czar.

Nie jestem w stanie porównać dostępnych na rynku warsztatów, ponieważ nie mam takiej możliwości, aby brać w nich wszystkich udział. Jestem natomiast przekonany, iż warsztaty na których byłem są warte swojej ceny. Jest tam klimat, ogromna kopalnia wiedzy oraz bardzo miła atmosfera.

certyfikat-renowacja-mebli

Ciekawe? Chcesz więcej?

Ten newsletter to przede wszystkim dostęp do dodatkowych, niepublikowanych zasobów, a tylko przy okazji służy do powiadamiania o nowych artykułach.

Zawsze wolny od spamu!

Będzie źle, to mnie poinformujesz. Nie poprawi się, to zrezygnujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *